18/03/2015
Kategoria: Wydarzenia w Ośrodku
Napisał: Admin

1 % Podatku

Przekaż 1% swojego podatku na zachowanie i pielęgnowanie żywego przekazu nauk buddyjskich w zachodnim, świeckim stylu. Fundacja "Stupa House" została założona we wrześniu 2001 roku przez związek wyznaniowy reprezentujący szkołę buddyzmu Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu w Polsce. Jej celem jest zachowanie i pielęgnowanie żywego przekazu nauk buddyjskich w zachodnim, świeckim stylu.

 


"Mądrość, która nie wyraża się poprzez działanie, jest równie bezużyteczna, jak czyn spełniony bez mądrości."

- Lama Ole Nydahl

"Ludzie się przejmują, gdy ginie jakiś gatunek roślin lub zwierząt, natomiast zdają się nie zauważać, gdy jest zagrożona unikalna kultura"

-Lama Ole Nydahl


Fundacja_


Nazwa Fundacji pochodzi od "Stupa House" – budynku buddyjskiego ośrodka medytacyjnego w Warszawie (powstałego w miejscu dawnej łaźni publicznej), z którego wywodzi się w większości osób związanych z Fundacją. W 2004 roku uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego.

Działamy na obszarze całego kraju organizując wydarzenia kulturalne powstałe z inspiracji buddyzmem, wspieramy budowę ośrodków medytacyjnych, podejmujemy inne działania upowszechniające wiedzę o kulturze buddyjskiej. Traktujemy buddyzm jako nieodłączny element życia w nowoczesnym społeczeństwie, który może przynieść wiele pożytku.

Karma Kagyu jest największa szkołą buddyzmu w Polsce. Obecnie istnieje 39 miejskich ośrodków medytacyjnych, 27 grup medytacyjnych oraz 3 ośrodki odosobnieniowe.

By ułatwić przekazanie środków z 1% podatku umieszczamy poniżej link do bezpłatnego programu do rozliczania PIT-u rocznego.


Cel_


W naszym zachodnim społeczeństwie potrafimy rozbijać najmniejsze cząsteczki w cyklotronach i wysyłać rakiety w kosmos, natomiast bardzo niewiele wiemy o naszym własnym umyśle.

Spotkanie Zachodu ze Wschodem było jednym z ważniejszych wydarzeń w historii naszej cywilizacji. Cennym uzupełnieniem spektakularnego postępu naukowo-technicznego na Zachodzie może być buddyjska filozofia i metody pracy z umysłem.

Filozofia buddyjska zawiera bogactwo humanistyczne nieznane dotąd w naszej kulturze. Nie jest wyłącznie zbiorem intelektualnych teorii, ale podaje praktyczne i wciąż aktualne wskazówki do pracy z własnym umysłem. Uważamy za sensowne, by wiedza ta stała się szerzej dostępna ludziom Zachodu przynosząc im rozwój i szczęście.

Dlatego głównym celem Fundacji jest stworzenie przestrzeni dla rozwoju nauk buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce. Chcemy je upowszechniać w nowoczesny, bliski życiu i zrozumiały dla współczesnych ludzi sposób.

Fundacja "Stupa House" została założona we wrześniu 2001 roku przez związek wyznaniowy reprezentujący szkołę buddyzmu Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu w Polsce.


Działalność _


W 2010 roku oprócz organizacji i patronatu nad festiwalami buddyjskimi w Polsce, jak też dalszego wspierania budowy ośrodków odosobnieniowych i miejskich, planujemy kontynuować fundowania zestawów książek zawierających nauki buddyjskie dla bibliotek miejskich i czytelni.


W minionym roku 2011 Fundacja kontynuowała swoja działalność poprzez:


- patronowanie festiwalom kultury buddyjskiej - www.przestrzenumyslu.pl - w takich miejscach jak:
Tarnowskie Góry, Dolny Śląsk, Poznań, Kraków, Białystok, Bytom, Lodź, Katowice, Częstochowa, Gliwice, Trójmiasto;

- wyposażenie bibliotek miejskich w literaturę buddyjska m.in w takich miastach jak: Zamość, Lublin, Chełm, Radzyń Podlaski;

- wspieranie projektu rozwoju ośrodka europejskiego Europe Center - http://europe-center.org/pl/ - "I grow EC" jak i projektu jego rozbudowy "moreEC";

- wspieranie projektu filmu "Lama24h" - www.lama24h.com;

- wsparcie finansowe ośrodków odosobnieniowych: Zagórzany i Nagodzice;

 


Ponadto Fundacja planuje w przyszłości także:


-wspierać edukację buddyjską w szkołach w ramach lekcji etyki i religii,
-patronować wydawaniu materiałów dydaktycznych o buddyzmie dla nauczycieli etyki,
-wspierać materialnie remont i zakup wybranych ośrodków medytacyjnych i centrów kultury buddyjskiej w Polsce,
-organizować warsztaty medytacyjne dla ludzi biznesu,
-organizować kursy, wykłady lamów w Polsce.